Vapocane set – Návod na použitie

You are currently viewing Vapocane set – Návod na použitie

Vapocane Set je vaporizačný adaptér nielen pre vodné bongá, ale dá sa použiť aj na bongo domácej výroby. Vapocane Set pripojíte na bongo ako náhradu za klasický šluk a namiesto spaľovania bylín ich vaporizujete. Pri vaporizácii sa uvoľňujú aktívne látky obsiahnuté v bylinkách, no narozdiel od procesu spaľovania pri nej nevznikajú škodlivé zlúčeniny. Tento set je prenosný v praktickom obale v tvare fixky, takže ho môžete mať kdekoľvek diskrétne po ruke. Existujú rôzne typy Vapocane setov, ale ich použitie je vždy rovnaké.


Vapocane Set – Obsah balenia

  • sklenený adaptér so zárezom 14,5 mm
  • jet flame zapaľovač
  • púzdro na prenášanie v tvare fixky
  • kefka na čistenie


Vapocane Set – Ako to funguje?


Rovnako ako iné vaporizéry, vapocane set prináša možnosť vaporizácie bylín bez ich spaľovania. Pri odparovaní bylín sa nevystavuješ zápachu, ani toxickým splodinám, ktoré pri horení vznikajú. Inhalácia výparov je zdravšia alternatíva ku fajčeniu. Ku vaporizácii dochádza prostredníctvom prúdenia horúceho vzduchu, ktorý z rastlinného materiálu extrahuje účinné látky bez toho, aby dochádzalo k jeho vznieteniu. Para, ktorú vdychuješ, obsahuje všetko, čo ti môže bylina ponúknuť, a ty sa zároveň vyhneš škodlivým vedľajším produktom, vznikajúcim pri spaľovaní. Vaporizačný adaptér extrahuje oveľa väčšie množstvo látok obsiahnutých v byline, než akákoľvek iná fajka či bongo.


Vaporizačný adaptér Vapocane je vyrobený z vysoko kvalitného borosilikátového skla a dokáže upraviť tvoje bongo na vaporizér. Adaptér odporúčame používať v spojení so skleneným vodným bongom, ale je možné ho použiť aj s iným typom bonga, napríklad aj po domácky vyrobeným.

Vapocane set - vaporizačný set - obsah balenia v krabici


Vapocane Set – Návod na použitie

V závislosti od toho, aký Vapocane set si zakúpil, nájdeš v balení minimálne jeden kotol. Vyber ho a vlož doň jedno z kovových sitiek, ktoré sú rovnako súčasťou balenia. Pred prvým použitím odporúčame kovové sitká prepáliť. Vyčistíš ich tak, a zároveň sa vyhneš aj prípadnej kovovej pachuti, ktorá by sa z nich mohla pri prvých použitiach uvoľňovať. Je len na tebe, či použiješ sitká vyrobené z ocele alebo mosadzné sitká. Oba materiály sú pri použití vaporizačnej teploty (max. 230 °C) bezpečné a zdravotne nezávadné.


V prípade, že si si zakúpil Vapocane Standard alebo Advanced Set, odporúčame ti použiť na zavedenie sitka do kotla plstenú špičku obalu na prenášanie v tvare fixky. Kovové sitká nájdeš v čiernom silikónovom viečku prenosného obalu.


Naplň kotol bylinnou zmesou. Najprv sa však uisti, že je poriadne podrvená. Cez precízne podrvenú sušinu totiž horúci vzduch prúdi rovnomernejšie, čo vedie k tej najlepšej kvalite výparov. Pripoj Vapocane adaptér ku bongu. Vapocane Standard a Advanced Set majú adaptér uložený v prenosnom púzdre. Aby si ho vybral, stačí odňať čierne silikónové viečko (ktoré slúži tiež aj ako ochrana pred popálením prstov pri manipulácií s horúcim sklom). Následne kotol s adaptérom pripoj na vodné bongo a zariadenie je pripravené na použitie.


Vapocane je navrhnutý tak, aby bol vaporizačný proces rovnomerný. V porovnaní s ostatnými vaporizérmi fungujúcimi na princípe ohrievania zapaľovačom, ponúka Vapocane set možnosť voľby: dá sa používať s priamym použitím plameňa, alebo s nepriamym.


Vapocane Set – Návod na obsluhu s priamym použitím plameňa


Pri použití Vapocane adaptéra s priamym plameňom nasmeruj plameň na malý otvor navrchu adaptéra a začni inhalovať. Nastav silu plameňa na maximum, alebo niečo málo pod maximum.


Všeobecne môžeš použiť akýkoľvek typ zapaľovača, ale odporúčame ti používať tryskový zapaľovač (niekedy nazývaný aj turbo alebo jetflame zapaľovač). V porovnaní s bežnými zapaľovačmi sú tryskové zapaľovače presnejšie, produkujú vyššie množstvo tepla a zaručujú úplné spálenie butánu. Tryskový zapaľovač je súčasťou Vapocane Standard Setu.


Pred začatím inhalovania je vhodné nasmerovať plameň do malého otvoru navrchu adaptéra na 5 sekúnd, aby sa vzduch vo vnútri adaptéra ohrial. Pozor! Ak bude plameň smerovať na malý otvor v adaptéri po dobu dlhšiu ako 5 sekúnd bez inhalovania, plameň časom sklo roztaví a otvor sa uzavrie. Zabrániš tomu tak, že budeš počas ohrievania cez bongo inhalovať. Ochladíš tým prúd tepla smerujúci cez otvor a sklo sa neroztaví.
Pri vaporizovaní plameň na otvor smeruj len pár sekúnd. Uisti sa, že cez bongo inhaluješ po celý čas ohrievania, aby sa bongo pomaly celé naplnilo výparmi. Inhaluj dlhým, hlbokým ťahom priamo do pľúc.

Vapocane set - vaporizačný set - obsah balenia


Ak sa chceš uistiť, že to robíš správne, existuje jednoduchý trik na overenie: prúd vzduchu, ktorý prechádza plameňom a Vapocane adaptérom pri správnom používaní vydáva jemný, pískajúci zvuk. Ak pískanie nepočuješ, tak buď plameň nesmeruješ do otvoru správne, alebo cez bongo neinhaluješ dostatočne silno.

Bongo sa naplní výparmi

Vzduch vstupujúci do adaptéra je najprv ohriaty plameňom zapaľovača a keď zasiahne byliny naložené v kotli, horúci vzduch z nich vyparí aktívne a/alebo aromatické látky. Bongo sa pomaly naplní výparmi.
Ak tvoje bongo disponuje turbo otvorom, počas inhalovania ho upchaj. V procese vaporizácie si môžeš kedykoľvek oddýchnuť a dať si pauzu. Ale prst z turba a plameň z vapocane otvoru odstráň len vtedy, ak si už bongo naplnil dostatočným množstvom výparu. Tak môžeš inhalovať celý obsah bonga na jeden krát.


Čím hustejší výpar je, tým vyššia je teplota vaporizovania a koncentrácia aktívnych a/alebo aromatických látok v ňom. Hustota výparu je v zásade ovplyvnená troma faktormi: Silou plameňa, ktorý je používaný na ohrievanie vzduchu, silou samotného ťahu inhalácie a dĺžkou trvania inhalácie. Všetky tri faktory závisia od tvojej osobnej kontroly a preferencií. Vo všeobecnosti odporúčame vaporizovať radšej pomaly a s kľudom, vyhneš sa tak extrémne hustému výparu. Výpary s nižšou hustotou sú pre tvoje pľúca najšetrnejšie a zároveň je ich chuť lahodnejšia.

Vapocane set - vaporizačný set komponenty a násada napojená na sklenené bongo


Prosím, vezmi do úvahy to, že pri použití veľmi silného plameňa a inhalovaní príliš rýchlo sa môže stať, že sa bylina vznieti. Dizajn Vapocane adaptéra je vyvinutý tak, aby bolo riziko vznietenia materiálu minimalizované, takže pri dodržiavaní základných zásad používania by k nemu nemalo dôjsť. Jednoducho postupuj pomaly a prestaň ohrievať v momente, keď sa výpary v bongu príliš zhustia. Pri normálnych podmienkach môžeš z bonga inhalovať po cca 10 sekundách nahrievania. Narozdiel od klasického fajčenia, môžeš pri vaporizácii jeden naložený kotol vaporizovať ešte 5-10 krát, pretože po prvom nahrievaní sa z bylín neextrahujú všetky účinné látky.


Ak by si sa radšej vyhol priamemu kontaktu plameňa so vzduchom, ktorý inhaluješ, zvoľ druhú, extra čistú alternatívu vaporizovania s Vapocane adaptérom – nepriame použitie plameňa.


Vapocane Set – Návod na obsluhu s nepriamym použitím plameňa


Pri nepriamom používaní plameňa sa Vapocane adaptér zapaľovačom ohrieva zboku, v časti, kde sa nachádza Vapocane logo. Pri inhalácii sa vzduch prúdiaci do bonga nedostáva do priameho kontaktu s plameňom, ale je ohrievaný horúcim sklom Vapocane adaptéra. Je to ten najčistejší spôsob vaporizovania. Pre správne prebehnutie vaporizačného procesu však používaj vždy len tryskový zapaľovač, podobný tomu, ktorý je súčasťou balenia. Bežné zapaľovače nie sú pre nepriame nahrievanie vhodné – neprodukujú dostatočné množstvo tepla a nevydržia horieť dlho na jedno zapálenie.

Vapocane set - vaporizačný set - nahrievanie vaporizačnej násady tryskovým zapaľovačom

Namier zapaľovač na Vapocane adaptér a nahrievaj ho sústavne plynulými pohybmi hore a dolu, po celej dĺžke adaptéra. Je veľmi dôležité, aby bol adaptér rozpálený rovnomerne. Nikdy neohrievaj iba jeden konkrétny bod adaptéra – mohol by si sklo roztaviť. Adaptér pred prvou inhaláciou nahrievaj cca 30 – 60 sekúnd. Plameň maj nastavený na najvyšší stupeň teploty. Nepriame použitie plameňa bude trvať vždy dlhšie ako priame, je potrebné adaptér nahrievať pred každou inhaláciou. Neželané prehriatie alebo vznietenie bylinného materiálu je prakticky nemožné.


Upozornenia


Nikdy sa nedotýkaj Vapocane adaptéru po jeho používaní holými rukami – hrozí riziko popálenia. Na manipuláciu s horúcim sklom použi čierne silikónové viečko z prenosného obalu v tvare fixky. Ak potrebuješ odňať horúci Vapocane adaptér z kotla, polož naň silikónové viečko, odním ho, vlož do obalu a nechaj ho vychladnúť. Viečko je vyrobené zo špeciálneho, teplu odolného kaučuku a nikdy sa neroztaví, ani nezanechá na Vapocane adaptéri žiadne stopy. Nikdy nepoužívaj na ochladenie adaptéra vodu, ani ho nevkladaj do chladu – praskol by.


Ako zistím, či je bylina už plne vaporizovaná?


Podľa farby a chuti byliny ľahko zistíš, či v nej ešte ostávajú aktívne látky. Po 5 – 10 vaporizačných procesoch bude mať hnedú farbu a horkú chuť. Navyše bude vyzerať vysušene.


Čistenie


Čistenie Vapocane adaptéra je veľmi jednoduché. Vyber adaptér z kotla, vytlač sitko pomocou kefky a vyčisti ho tak, že ho prepáliš. Vnútro adaptéra vyčisti alkoholom, alebo špeciálnym čističom na bongá a vodné fajky.